Pierwszy warsztat AMK za nami

Akademia Matematyki KreatywnejRuszyliśmy już z pierwszym warsztatem Akademii Matematyki Kreatywnej – „Pojęcie zbioru. Zbiory liczbowe – część I”.

Rozpoczęliśmy rundą, na której jeszcze raz się przedstawiliśmy, zaprezentowaliśmy swoje mocne i słabe strony w matematyce oraz przypomnieliśmy kontrakt (ze względu na nowego uczestnika – Anię).

Po rundzie miała miejsce „zabawa” rozwijająca koncentrację. Uczestnicy w trzyosobowych zespołach wykonywali rzuty piłką. Sednem zabawy były tzw. szybkie pytania – szybkie odpowiedzi z krótkich zadań arytmetycznych (dodawania i odejmowania).

Po rozgrzewce był czas na indywidualne zadanie z kreatywności. W ciągu kilku minut uczestnicy musieli wymyśleć przeróżne, nietypowe zastosowania dla książki. Pomysłów było wiele! Książka, według uczestników, może służyć np. jako podstawka pod wazon lub narzędzie obronne .

Nadszedł także czas na zmagania matematyczne. Powstały dwie grupy, które rywalizowały ze sobą. Nie były to jednak zwyczajne zespoły. Na chwilę uczestnicy wcielili się w role członków plemion z epoki kamienia łupanego , którzy musieli, jak najszybciej rozwinąć się cywilizacyjnie poprzez zdefiniowanie kolejno zbiorów liczbowych od zbioru liczb naturalnych do zbioru liczb rzeczywistych. Udało się osiągnąć poziom rozwoju liczb całkowitych . Drużyna „Kamieniopożeraczy” i „Grupa B” idą w łeb w łeb, wynik 2:2… cdn.