Debiut Metody Kolorowych Kół

Akademia Matematyki Kreatywnej„Siły wyższe” spowodowały, że omawiany warsztat musieliśmy przesunąć w czasie. Nie stanowiło to jednak większego problemu. Zwarci i gotowi rozpoczęliśmy spotkanie od podzielenia się własnymi wnioskami z ostatnich materiałów szkoleniowych. Tym razem zadanie specjalne przerosło wszystkich uczestników. Trener podał prawidłowe rozwiązanie, po czym zaprosił uczestników do rozgrzewki z koncentracji. Akademia Matematyki Kreatywnej

W dwóch trzyosobowych grupach rozpoczął się trening arytmetyczny – tabliczka mnożenia. Z rozgrzanymi od mnożenia umysłami uczestnicy z zapałem zabrali się do rozwiązania zadania z kreatywności, które polegało na wymyśleniu, jak największej ilości zastosowań pewnego „dziwnego tworu”. Najlepsi mieli po kilkanaście pomysłów.

Część matematyczna natomiast była poświęcona pojęciu i własnościom potęgowania. Po przyswojeniu sobie definicji potęgowania, opisywaliśmy jej własności. Pomocna w zapamiętaniu własności była Metoda Kolorowych Kół. Zamiast liter lub liczb każdy uczestnik układał sobie z kolorowych kół własność potęgowania. Po tej „kolorowej zabawie” Akademia Matematyki Kreatywnejćwiczyliśmy własności na typowych matematycznych przykładach. Jak się okazało, potęga nie taka straszna, nawet dla tych, którzy bronili się przed nią na wszystkie możliwe sposoby 😉 W uczestnikach drzemie sobie potencjał matematyczny, który powoli, powoli budzi się do życia 🙂.